Możliwość ubiegania się o zwrot własności działki przekazanej w zamian za rentę lub emeryturę rolniczą.

Wiele osób korzystając z możliwości przewidzianych przez prawo, przekazało gospodarstwo rolne na rzecz Skarbu Państwa w zamian za rentę lub emeryturę rolniczą. Na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 sierpnia 1983 r. rolnik przekazujący gospodarstwo mógł zachować własność budynków jako odrębny przedmiot własności, natomiast prawo własności gruntu przechodziło na rzecz Skarbu Państwa. Niekiedy istniała również możliwość uzyskania dożywotniego użytkowania działki, na której został wzniesiony budynek.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. z 2016 poz. 277 z późń. zm.), istnieje możliwość ubiegania się o zwrot przedmiotowej działki. W myśl art.  118 ust. 1 wskazanej ustawy osobie, której przysługuje prawo użytkowania gruntu z tytułu przekazania gospodarstwa rolnego Państwu, w myśl dotychczasowych przepisów, na jej wniosek przyznaje się nieodpłatnie własność tej działki.

Należy zauważyć, że warunkiem niezbędnym do skorzystania z tego uprawnienia jest wystąpienie do właściwego starosty z wnioskiem o zwrot działki pod budynkami (działki siedliskowej) bądź z wnioskiem o zwrot działki dożywotniego użytkowania. Jednocześnie dołączyć należy decyzję w sprawie przekazania gospodarstwa rolnego na rzecz Skarbu Państwa, dokument potwierdzający prawo własności do budynku oraz numer księgi wieczystej. W przypadku zaś, gdy jeden ze współmałżonków, którym przysługuje prawo użytkowania gruntu z tytułu przekazania gospodarstwa rolnego na rzecz Skarbu Państwa nie żyje, niezbędny będzie odpis skrócony aktu zgonu. 

Z wnioskiem o zwrot może wystąpić również spadkobierca właściciela budynków, na przykład dziecko bądź wnuk osoby uprawnionej. Należy wówczas przedłożyć do właściwego organu postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia, mając również na uwadze konieczność udowodnienia faktycznego użytkowania przedmiotowej działki.

Zgodnie bowiem z Wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 maja 2008 r. o sygn. sprawy II OSK 588/07 ,,art. 118 ust. 2a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, zezwalający zstępnemu ubiegać się o przyznanie prawa własności działki, uzależnia pozytywne rozpoznanie wniosku od zaistnienia przesłanki faktycznego władania nieruchomością po śmierci rolnika, w zakresie odpowiadającym jego uprawnieniom". Oznacza to, że następcy prawni właściciela gospodarstwa rolnego przejętego na własność Państwa, któremu przyznane zostało prawo dożywotniego użytkowania gruntu, mogą po jego śmierci ubiegać się o przyznanie im tej działki na własność, jeżeli najpóźniej w chwili śmierci uprawnionego przejęli po nim posiadanie działki i działkę tę nieprzerwanie posiadają.

Należy podkreślić, iż obecnie niewiele osób ma świadomość o istniejących możliwościach zwrotu gruntów. Przepisy regulujące postępowanie w sprawie odzyskania własności nieruchomości wskazują wprost, że skorzystanie z tego uprawnienia nie ma wpływu na prawo do emerytury czy renty, a także na ich wysokość. Dlatego też, być może warto zastanowić się nad podjęciem przez byłych właścicieli lub ich spadkobierców działań celem nabycia prawa własności przekazanych uprzednio nieruchomości. 

Autorzy:

Prof. UwB dr hab. Ewa Katarzyna Czech

Mgr Dagmara Łozowska

*Artykuł opublikowany w "AGROIZBA" Nr 9 maj- czerwiec 2017 r.