Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Często zadawane pytania

Jak wygląda prowadzenie sprawy przeciwko bankowi?

Pierwszym krokiem jest analiza prawna umowy kredytowej, której celem jest ustalenie, czy w treści umowy występują niedozwolone postanowienia umowne, czyli tzw. klauzule abuzywne. Analiza prawna umowy jest dokonywana zazwyczaj w ciągu jednego dnia roboczego i jest bezpłatna. Do dokonania analizy konieczne jest dostarczenie umowy kredytowej wraz z regulaminami i zawartymi dotychczas aneksami.

Po pozytywnej weryfikacji dokumentów kredytowych i zawarciu umowy o świadczenie usług prawnych, klient występuje do banku z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczących dotychczasowej spłaty kredytu. W oparciu o te dokumenty prawnik przystępuje do sporządzania pozwu, którego złożenie w sądzie inicjuje sprawę. 


Jak długo trwa sprawa sądowa?

Z naszej praktyki wynika, że od momentu, w którym został wniesiony pozew do zakończenia procesu w pierwszej instancji należy oczekiwać od 6 miesięcy do ok. jednego roku. Jeżeli którakolwiek ze stron postępowania zdecyduje się na wniesienie apelacji, to czas oczekiwania na prawomocne orzeczenie wydłuża się o kolejne 3 - 6 miesięcy.


Ile wynoszą koszty procesu i wynagrodzenie kancelarii?

Sądowa opłata od pozwu jest stała i wynosi 1.000 zł. Po wygranej sprawie bank zwraca poniesione koszty.

Wynagrodzenie kancelarii ustalane jest ryczałtowo i indywidualnie w zależności od wartości przedmiotu sporu. Ustalone wynagrodzenie obejmuje całe postępowanie i gwarantuje, że nie pojawią się nieprzewidziane koszty związane z obsługą prawną. Wynagrodzenie nie jest zależne od czasu trwania postępowania sądowego oraz ilości rozpraw. Możliwe jest ustalenie zapłaty wynagrodzenia w ratach i podzielenie płatności na częściową płatność z góry oraz prowizję po wygraniu sprawy. 

W przypadku osób znajdujących się w trudnym położeniu finansowym istnieje możliwość świadczenia pomocy prawnej pro bono

Co można zyskać?

W zależności od postanowień umowy kredytu możemy:

- wytoczyć powództwo o zasądzenie „nadpłaconego” kredytu (zwrotu dotychczas uiszczonych przez kredytobiorcę rat kapitałowo-odsetkowych, ubezpieczeń i innych opłat);

- domagać się o całkowitego stwierdzenia nieważności umowy kredytu hipotecznego bądź jego części;

- podjąć obronę kredytobiorcy przed działaniami banku (najczęściej dotyczy to sytuacji, gdy na skutek zaległościami ze spłatą kredytu doszło do wypowiedzenia umowy kredytu, a bank wierzytelność sprzedał jednemu z funduszy sekurytyzacyjnych).


czytaj więcej: Oferta kancelariiNajnowsze informacje

Szybki kontakt

608 643 377
15-281 Białystok, 
ul. Legionowa 28, lok. 502
kancelaria@profnzw-ewaczech-adwokat.com