Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Blog

Pani Prof. UwB dr hab.
Ewa Katarzyna Czech

Jeżeli masz pytanie w tej sprawie, napisz do nas
PORADY PRAWNE ONLINE
Kategorie: prawo leśne, ustawa o lasach, trybuna leśnika, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, RDLP, leśnictwo, ustawa, nowelizacja, gospodarka leśna, przepisy ustawy o lasach, prawo regulujące gospodarkę leśną, ochrona przyrody, lasy, rozniecanie ogniska, puszczanie psów luzem, tereny leśne, rekreacja, ochrona roślinności, ochrona zwierząt, ochrona krajobrazu, mandat karny, grzywna Słupy energetyczne, tajemnica przedsiębiorcy, prawo do informacji, tajemnica przedsiębiorstwa, elektryfikacja, służebność przesyłu, służebność gruntowa, bezumowne korzystanie z gruntukoszty zagospodarowania i ochrony lasów, środki na pokrycie kosztów zagospodarowania i ochrony lasów, szkody w lasach, wichury, Trybuna Leśnika, klęska żywiołowa, odnowienie i odbudowa drzewostanu, katastrofa naturalna, , drzewostanumowa, najem, lokal, umowa najmu lokalu, umowa najmu lokalu użytkowego, zasady współżycia społecznego, zasada swobody umów, nieważność umowy, wypowiedzenie, kary umowne, najemca, wynajmujący #kpa #prawo #law #postepowanieadministracyjne #admin
Nowelizacja Ustawy o grach hazardowych z 2009 r.

Dnia 1 kwietnia weszło w życie większość przepisów, mocą których dokonano nowelizacji ustawy hazardowej[1].Głównym celem, jaki przyświecał ustawodawcy, było zmniejszenie skali występowania tzw. szarej strefy w zakresie gier na automatach oraz gier w sieci internetowej. Poza tym zmieniono niektóre regulacje dotyczące gry w pokera i tzw. zasad odpowiedzialnej gry.

Ponadto, w uzasadnieniu projektu ustawy możemy przeczytać, iż celem nowelizacji ustawy jest zapewnienie największego możliwego poziomu ochrony obywateli, w tym osób małoletnich, przed szkodliwymi skutkami hazardu.[2]Wydaje się to poważnym problemem wśród współczesnych nastolatków. Naukowcy, po przeprowadzeniu specjalistycznych badań stwierdzili, że w Polsce problem z hazardem dotyczy ok. 4,5% nastolatków, którzy deklarują uczestnictwo w grach na pieniądze. Jednocześnie podkreśla się, że wskaźnik rozpowszechnienia patologicznego hazardu wśród młodzieży w okresie dojrzewania jest znacznie wyższy, niż taki sam wskaźnik w przypadku populacji osób dorosłych[3].

Pozytywnie należy ocenić szczególnie zmiany wprowadzone do ustawy o grach hazardowych, dotyczące organizowania takich gier za pomocą sieci Internet. Od dawna jest do kwestia trudna do uregulowania. W krajach europejskich wciąż trwają badania i dyskusje, jak zrobić to w sposób najbardziej kompromisowy.[4]Ustawodawca w pierwszym brzmieniu ustawy o grach hazardowych z 2009 r.[5]zdecydował się na zalegalizowanie dla polskich domen wyłącznie zakładów wzajemnych, czyli tzw. totalizatorów i zakładów bukmacherskich. Nowelizacja  rozszerza katalog gier dozwolonych na niemal wszystkie popularne współcześnie gry internetowe. Jest to spowodowane powszechnością organizowania gier internetowych w tzw. "szarej strefie", która z powodów technicznych jest trudna do rozpoznania.

Taki krok zmusił polskiego ustawodawcę do wprowadzenia dość rygorystycznego systemu państwowej kontroli nad grami hazardowymi prowadzonymi w sieci Internet. Zdecydowano się być może na kontrowersyjny, a na pewno interwencjonistyczny model stworzenia Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, prowadzonego przez Ministra Finansów. Organizator gier internetowych w aktualnym stanie prawnym musi wystąpić do nieokreślonego w ustawie podmiotu realizującego monopol państwa o zezwolenie na prowadzenie takiej działalności. Jeśli zaś zdecyduje się on na organizację gier hazardowych w sieci Internet, bez takiego zezwolenia, oprócz zagrożenia sankcjami karnymi, należy wskazać na okoliczność,że jego domena znajdzie się we wspomnianym rejestrze. Na każdym przedsiębiorcy telekomunikacyjnym będzie spoczywał zaś obowiązek, aby domeny te były automatycznie blokowane, a dostęp do nich - uniemożliwiony. Zgodnie z wolą ustawodawcy, wprowadzenie systemu blokad ma również oddziaływać pozytywnie na czynnik społeczny. Wiele osób praktykujących hazard internetowy być może po raz pierwszy zaobserwuje skalę nielegalnie prowadzonych gier.

Taki system nadzoru państwowego nad działalnościągospodarczą w zakresie gier hazardowych prowadzonych za pomocą sieci Internet,został pozytywnie oceniony przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W sprawie Ladbrokes Betting & Gaming Ltd przeciwkoStichting de National Sporttotyalisator, nr C-258/08 oraz w sprawie przeciwkoPiergiorgio Gambelli i innym, nr C-243/01 orzekł on bowiem, że państwa członkowskie mogą ograniczyć organizowaniei urządzanie gier hazardowych na ich terytorium celem ochrony konsumentów orazcelem ochrony porządku publicznego z uwagi na ryzyko oszustw z racji znacznychsum pieniędzy, które gry hazardowe pozwalają zebrać.

Podobne rozwiązania ustawodawca zaproponował w stosunku do gier na automatach. Jest to forma hazardu uznana powszechnie za najbardziej uzależniającą i niebezpieczną społecznie[6].W tym przypadku również będzie miał zastosowanie monopol państwowy. Podmioty posiadające aktualnie takie maszyny, będą musiały dokonać ich rejestracji oraz liczyć na uzyskanie odpowiedniego zezwolenia.

Istotną zmianą w przypadku gier na automatach jest ograniczenie w swobodzie lokalizacji salonów gier. Pierwszym wymogiem jest tu nie przekroczenie maksymalnej dozwolonej liczby maszyn do gier wynoszącej 1 automat na każdy rozpoczęty 1000 mieszkańców w danym powiecie. Budzi wątpliwości czy taki sztywny i bardzo formalny wymóg jest trafiony w tej sytuacji.Dodatkowym obwarowaniem ustanowiono konieczność uzyskania zatwierdzenia lokalizacji przez właściwego miejscowo dyrektora izby celnej. Ponadto, jako kryterium dodatkowe, zastosowano zakaz lokalizowania salonów do gier w miejscach, gdzie w ciągu ostatnich 5 lat organizowano nielegalne uprawianie hazardu.

Częściowo zrealizowano również postulaty środowiska pokerowego. Przede wszystkim zezwolono na organizację turniejów pokerowych poza kasynami, co jest przełomem i otwarciem się na tendencje europejskie. Podmiot, który będzie chciał zorganizować taki turniej, będzie musiał jedynie zgłosić takie wydarzenie właściwemu miejscowo dyrektorowi izby celnej. Co ważne, taki turniej będzie można zorganizować również przez Internet. Dla organizatorów turniejów pokerowych, którym przyświeca idea rywalizacji sportowej, a nie jedynie skupiania się na wielkich wygranych wprowadzono ułatwienie w postaci braku konieczności posiadania koncesji.Warunkiem jest kwota maksymalnej wygranej w turnieju, która nie może przekroczyć dwóch tysięcy zł.

Na podstawie powyższych rozważań i powołanych źródeł można dojść do wniosku, że ustawodawca przepisami nowelizacji ustawy ograch hazardowych ma zamiar zwiększyć efektywność zmagania się organów państwowych z tzw. "szarą strefą" na rynku gier. Przepisy ustawy poprzez opracowanie zasad odpowiedzialnej gry wprowadzają również istotne zabezpieczenia interesów społecznych, w tym interesów osób niepełnoletnich,które mają za zadanie doprowadzić do zmniejszenia odsetka osób uzależnionych od hazardu. Jednocześnie ustawodawca wyszedł naprzeciw oczekiwaniom rynku,liberalizując m.in. przepisy dotyczące gry w pokera.



[1] Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, Dz.U. z2017 r., poz. 88.

[2] Uzasadnienie projektu ustawy, źródło: LEX,VIII.795, Zmiana ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw,https://sip.lex.pl/#/projekt-ustawy/102224365?unitId=justification , dostęp:04.04.2017 r.

[3] Uzależnienia behawioralne, Młodzież I hazard online,www.uzaleznieniabehawioralne.pl/raporty-z-badan/mlodziez-i-hazard-online/ ,dostęp: 04.04.2017 r.

[4] Zalecenia Komisji Europejskiej nr 2014/478/UE z dnia 14 lipca 2014r. w sprawie zasad ochrony konsumentów i graczy korzystających z usłughazardowych online i w sprawie ochrony nieletnich przed grami hazardowymionline, Dz.Urz.UE L 214 z 19.07.2014, str. 38. 

[5] Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, Dz.U. z2009 r. Nr 201, poz. 1540.

[6] Hazard w Polsce – obraz zjawiska i przeciwdziałanie, Światproblemów, ETOH Fundacja Rozwoju Profilaktyki,Edukacji i Terapii Problemów Alkoholowych z Warszawy, marzec 2015. 


Autorzy:


Prof. UwB dr hab. Ewa Katarzyna Czech

Przemysław Brzozowski 

data publikacji: 2017-04-27 15:46:59


Szybki kontakt

608 643 377
15-281 Białystok, 
ul. Legionowa 28, lok. 502
kancelaria@profnzw-ewaczech-adwokat.com