Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Blog


Strona :
1
 
2
 
3
 

Często możemy spotkać się z wypowiedziami w lokalnej prasie bądź Internecie „nie pozwólmy na budowę kolejnych kurników, chlewni etc.” Oponenci takich inwestycji starają się wykorzystywać  instrumenty prawne, umożliwiające im ochronę przed np. tzw. odorami czy hałasem. Ich działa zmierzają de facto do blokowania inwestycji rolniczych.

data publikacji: 2020-10-25 19:19:49


Regułą jest, że organizator turystyki może rozwiązać umowę o udział w imprezie turystycznej i dokonać pełnego zwrotu podróżnemu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, bez dodatkowego odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli nie może zrealizować umowy o udział w imprezie turystycznej z powodu nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności (art. 47 ust. 5 pkt 2 ustawy   z dnia 24 listopada 2017r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych). Niewątpliwie za taką okoliczność można uznać zagrożenie epidemiczne spowodowane wirusem SARS-CoV-2.


data publikacji: 2020-10-12 22:51:24
W ostatnim okresie, na stronach internetowych Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Środowiska, pojawiają się informacje dotyczące przeprowadzenia kontroli przez Inspektorów Ochrony Środowiska w gminach. W związku z przyznaniem przez Ustawodawcę większych kompetencji inspektorom ochrony środowiska, zwiększeniem budżetów inspekcji, jak również możliwością prowadzenia kontroli w porze nocnej, zwiększyła się częstotliwość prowadzonych kontroli oraz ilość i wysokość nakładanych kar na podmioty korzystające ze środowiska. 

data publikacji: 2020-08-19 18:17:02
W dniu 19 lipca 2019 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie,udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3616). W dniu 2 sierpnia 2019 r. Senat RP przyjął ustawę bez zmian, po czym w dniu 5 sierpnia 2019 r. ustawa została przekazana do podpisu Prezydentowi RP. W chwili obecnej ustawa została już podpisana przez Prezydenta.
data publikacji: 2019-08-29 12:08:19
W najbliższych dniach nad Polskę nadciągają huragany. Mogą one wyrządzić wiele szkód, w tym w lasach należących do prywatnych właścicieli.

 Niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż ustawa z 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz.. 788) przewiduje możliwości przyznania środków z budżetu państwa na pokrycie kosztów zagospodarowania i ochrony związanej z odnowieniem i przebudową drzewostanu,który został zniszczony przez klęski żywiołowe. Prywatni właściciele lasów mogą zatem dochodzić zwrotu kosztów poniesionych na wskazywane zagospodarowanie i ochronę związaną z odnowieniem i przebudową drzewostanu. Co istotne, osoby niemające środków na zalesienie swoich terenów mogą uzyskać pieniądze jeszcze przed faktycznym poniesieniem nakładów.
data publikacji: 2017-08-03 16:41:23
Ustawodawca przewidział dwie możliwości dziedziczenia gospodarstw rolnych: dziedziczenie z ustawy albo na mocy testamentu. 
data publikacji: 2017-07-10 12:28:54
UWAGI WSTĘPNE: 

Pojęcie sołectwa pojawiło się w Polsce w czasach pełnego średniowiecza i miało bezpośredni związek z rozpoczęciem tworzenia wsi na zasadach niemieckiego prawa lokacyjnego w XI wieku. Osoba zajmująca się prowadzeniem naboru na osadników nowopowstałej wsi nazywana była pierwotnie zasadźcą lub lokatorem, a po wypełnieniu tej misji obejmowała dziedziczy wówczas urząd wójta. Prawo od tamtego czasu zmieniło się jednak diametralnie. Z większego gospodarstwa rolnego, które często musiało posiadać młyn lub karczmę - sołectwo przekształciło się w wieś lub je część, bo tak rozumiemy dziś to pojęcie. Należy też zauważyć, że począwszy od XV wieku uprawnienia sołtysów i znaczenie samych sołectw stopniowo malało. Jednakże, jako pojęcie znaczące historycznie, ale również funkcjonujące  nieprzerwanie przez około tysiąc lat, zasługuje na głębszą analizę prawną.1 

Poniższe rozważania pozwolą na określenie kluczowych problemów związanych z organizacją i funkcjonowaniem sołectwa.
data publikacji: 2017-06-19 13:47:47
Obecnie na terenie Puszczy Białowieskiej prowadzone są działania dotyczące realizacji gospodarki leśnej, w tym wycinki drzewostanów. Dotychczasowa realizacja tych przedsięwzięć spotkała się z protestem środowisk ekologicznych. W nawiązaniu do tej sytuacji, która dotyczy wielu Nadleśnictw na terenie Puszczy Białowieskiej, należy wskazać na konsekwencje, które wiążą się z nieuprawnionym wejściem na teren lasu, który jest objęty zakazem wstępu, z drugiej zaś na uprawnienia pracowników Lasów Państwowych oraz funkcjonariuszy Policji w zakresie zapobiegania negatywnym skutkom, jakie wiązać się mogą z działaniami podejmowanymi przez organizacje ekologiczne, nawet tymi, które nie są objęte bezpośrednim zamiarem tych organizacji.
data publikacji: 2017-06-12 16:47:21
      Z dniem 1 czerwca 2017 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu Postępowania Administracyjnego (ustawa z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw; t.j Dz.U. poz. 935).  Projekt został przygotowany w ramach pakietu „100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców”, przez Ministerstwo Rozwoju, we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji (https://www.mr.gov.pl z dnia 10.05.2017 r.). Jak twierdzi Resort jest to jedna z najbardziej kompleksowych nowelizacji polskiego Kodeksu postępowania administracyjnego. Ustawodawca wskazał trzy główne cele nowelizacji przedmiotowej ustawy. Mianowicie jest to przyspieszenie wykonywanych czynności przez organy administracji publicznej, zmiana pozycji strony w stosunku do organu- wprowadzenie bardziej partnerskich założeń kreujących relację partnerską pomiędzy obywatelem, a administracją oraz gwarancja optymalności administracyjnych kar pieniężnych w stosunku do naruszenia prawa (https://www.mr.gov.pl z dnia 10.05.2017 r.). 
data publikacji: 2017-06-06 11:54:21
Jednym z podstawowych praw strony w postępowaniu administracyjnym jest prawo do merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy, stanowiącej przedmiot postępowania1. Wyjątkiem od tej zasady jest instytucja umorzenia postępowania.

Charakter prawny umorzenia postępowania nie jest określany jednolicie, rozważa się go bądź od strony przyczynowej, określając powody dla których jest stosowane, bądź z punktu widzenia skutków związanych z jego uruchomieniem. Dla przykładu - wg definicji H. Trammera gdy stosunek procesowy przez pewien czas ważnie istniał, ale zaszła niedająca się uleczyć okoliczność, powodująca trwałą niemożność dalszego istnienia ważnego stosunku procesowego to umarza się postępowanie. Natomiast zgodnie z definicją M. Waligórskiego, umorzenie postępowania jest środkiem ostatecznym, niweczącym dotychczasowe wyniki postępowania.
data publikacji: 2017-05-29 12:28:09
Wiele osób korzystając z możliwości przewidzianych przez prawo, przekazało gospodarstwo rolne na rzecz Skarbu Państwa w zamian za rentę lub emeryturę rolniczą. Na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 sierpnia 1983 r. rolnik przekazujący gospodarstwo mógł zachować własność budynków jako odrębny przedmiot własności, natomiast prawo własności gruntu przechodziło na rzecz Skarbu Państwa. Niekiedy istniała również możliwość uzyskania dożywotniego użytkowania działki, na której został wzniesiony budynek. 
data publikacji: 2017-05-08 15:55:13

Dnia 1 kwietnia weszło w życie większość przepisów, mocą których dokonano nowelizacji ustawy hazardowej. Głównym celem, jaki przyświecał ustawodawcy, było zmniejszenie skali występowania tzw. szarej strefy w zakresie gier na automatach oraz gier w sieci internetowej. Poza tym zmieniono niektóre regulacje dotyczące gry w pokera i tzw. zasad odpowiedzialnej gry.

data publikacji: 2017-04-27 15:46:59

Szybki kontakt

608 643 377
15-281 Białystok, 
ul. Legionowa 28, lok. 502
kancelaria@profnzw-ewaczech-adwokat.com